na koně ... Ukaž tipy
Čech na lyže ... Najdi svůj lyžařský areál
za památkami ... Ukaž tipy
Prosím vyčkejte, vyhledáváme pro vás nejlepší nabídky!
Československé opevnění zahrnující lehké objekty, sruby bylo budováno v letech 1935-1938 jako součást obranného systému země zejména proti nacistické hrozbě. Výstavbu systému opevnění přerušila tzv. mnichovská dohoda v roce 1938, která pro Československou republiku znamenala odevzdání velké části území nacistickému Německu. Země tak přišla i o svůj obranný pevnostní systém. Dnes při toulkách u hranic s Polskem narazíte na velké množství svědků této doby, z nichž mnohé jsou zpřístupněny veřejnosti... číst více
Československé opevnění zahrnující lehké objekty, sruby bylo budováno v letech 1935-1938 jako součást obranného systému země zejména proti nacistické hrozbě. Výstavbu systému opevnění přerušila tzv. mnichovská dohoda v roce 1938, která pro Československou republiku znamenala odevzdání velké části území nacistickému Německu. Země tak přišla i o svůj obranný pevnostní systém. Dnes při toulkách u hranic s Polskem narazíte na velké množství svědků této doby, z nichž mnohé jsou zpřístupněny veřejnosti. Často ukrývají i původní vybavení, jež mělo být použito při obraně vlasti.
Nejsilněji opevněné území tehdejšího Československa a zároveň i jeden z nejsilněji opevněných úseků hranic v Evropě představovala oblast okolo města Králíky s velmi zachovalou a zpřístupněnou dělostřeleckou tvrzí Boudou a s tvrzí Hůrkou , donedávna využívanou naší armádou. V jeho okolí se ve druhé půli měsíce srpna každoročně konají bojové ukázky s historickou bojovou technikou - akce Cihelna . Vyznavači vojenské historie si pak určitě nenechají uniknout další významnou akci vojenských ukázek, která se každoročně koná v první půli měsíce srpna v Mladějově .
Dalšími významnými vojenskými tvrzemi ve východních Čechách jsou Dobrošov v Kladském pomezí a Hanička v Orlických horách. Přístupná veřejnosti je také celá řada pěchotních srubů i objektů lekhého opevnění z let 1935-1938.
Kromě památek z druhé světové války v regionu naleznete i pamětihodnosti ze starších vojenských konfliktů. Jedním z nejvýznamnějších byla bitva u Hradce Králové ze 3. 7. 1866 , kde pruská armáda rozdrtila rakouská vojska.
Velmi cennou fortifikační památkou je pak pevnost Josefov z druhé poloviny 18. století. Pevnost s mimořádně rozsáhlým obranným labyrintem podzemních chodeb o celkové délce 45 km nechal zbudovat císař Josef II. k ochraně zemských hranic proti výbojnému Prusku.
Milovníci historie, válečných konfliktů a bojové výzbroje určitě rádi navštíví vyvýšeninu Chlum, kde byla svedena nejkrvavější bitva 19. století. V areálu...
Dejte vědět svým známým a kamarádům.
Získejte nabídku atraktivních akcí každý týden.
Souhlasím se zpracováním osobních údajů.