Dovolená v ČR:CZeCOTTourmapyVýchodní ČechyUNESCOČeská inspiraceJízdní řádyGEOFUN
loading...
Turistický navigátor
Viki
Oficiální turistický portál Pardubického kraje
Mlhy 1°C
počasí

Počasí - Pardubice

25.1. (01:30)
dnes
Mlhy
1°C
26.1.
zítra
Zataženo
3°C/1°C
27.1.
ČtvrtekObčasný déšť se sněhem
6°C/0°C
28.1.
PátekOblačno
2°C/1°C
Zdroj: Počasí Meteocentrum

Koně na Pardubicku

Milujete přírodu, klid a především koně? Pak zamiřte k nám na Pardubicko! Koně u nás najdete na každém kroku.

Ohnisky našeho regionu jsou Pardubice se svým dostihovým závodištěm a Kladruby nad Labem - jeden z nejstarších hřebčínů světa, jehož krajina pro chov koní je zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO. Poté, co se nabažíte krás hřebčína v Kladrubech, zamiřte třeba na dostihové závodiště v Pardubicích. Zde si můžete projít trasu jednoho z nejstarších a nejnáročnějších dostihů světa - Velké pardubické či prozkoumat plaketu všech vítězů tohoto legendárního dostihu. Celý region je navíc protkán koňskými ranči a farmami, kde na vás čeká nepřeberné množství aktivit od vyjížďky na koni až po péči o ušlechtilé krasavce. Na Zelené bráně nezapomeňte zjistit, proč mají Pardubice v erbovním znaku polovinu bílého koně. A jaký lepší suvenýr si z Pardubic odvést než perník ve tvaru koně či podkovy?

Pardubické závodiště

Pardubické závodiště

Pardubice proslavila po celém světě Velká pardubická. Legendární, nejstarší a nejtěžší dostih kontinentální Evropy se poprvé na pardubickém závodišti běžel již v roce 1874. Od té doby bylo zaběhnuto celkem 130 ročníků.

Závodiště ale nežije jen během hlavního dostihu sezóny – celý rok tu probíhají závody, soutěže a koná se tu mnoho akcí. Letošní dostihová sezóna začala 22. května I. kvalifikací na hlavní dostih sezóny. Dostihové závodiště můžete navštívit i v rámci komentovaných prohlídek, které vás mimo jiné zavedou k známým překážkám Irské lavici a Taxisově příkopu.

Národní hřebčín Kladruby nad Labem

Národní hřebčín Kladruby nad LabemPardubicko se pyšní také jedinečným Národním hřebčínem v Kladrubech nad Labem, který je domovem slavných starokladrubských běloušů již od 16. století.

K prohlídce je přístupný nejen hřebčín, ale také zámek, kde se přenesete do dob císaře Františka Josefa I. a jeho manželky Alžběty, zvané Sissi. Kráčet budete v jejich stopách celkem dvanácti stylově vybavenými sály a nahlédnete i do kostela sv. Václava a Leopolda, který nechali postavit.

Vaší pozornosti by určitě neměla uniknout ani kočárovna a postrojovna. Při této prohlídce zblízka prozkoumáte soukromý kočár císaře Ferdinanda V. či státní kočár T. G. Masaryka. Máte pocit, že více toho v Kladrubech už navštívit snad ani nejde? Ještě vydržte a nezapomeňte nahlédnout také do lesovny, jedné z nejstarších barokních roubenek v kraji a zároveň úřadovny c. k. lesního správce.

Atmosféru hřebčína v Kladrubech nad Labem můžete zažít na vlastní kůži také při některé z tradičních akcí s koňskou tematikou.

  Seznam jezdeckých objektů na Pardubicku

zdroj textu: TOPardubicko.cz a DSVČ

Najdi si svou aktivitu