Dovolená v ČR:CZeCOTTourmapyVýchodní ČechyUNESCOČeská inspiraceAktivní dovolenáJízdní řádyGEOFUN
loading...
Turistický navigátor
Viki
Oficiální turistický portál Pardubického kraje
Skorojasno -2°C
počasí

Počasí - Pardubice

4.12. (05:30)
dnes
Skorojasno
-2°C
5.12.
zítra
Zataženo
3°C/0°C
6.12.
PondělíSkoro zataženo
2°C/-1°C
7.12.
ÚterýSkoro zataženo
0°C/-4°C
Zdroj: Počasí Meteocentrum

Dálkové cyklotrasy

„Dálkové cyklotrasy slouží prioritně pro cyklisty s velkou bagáží k vícedenním cyklocestám za poznáváním krajiny, její historie, kultury a tradic. Představují něco jako „dálniční síť“ cyklistických tras, které jsou ale využívány i k běžné dopravě do práce nebo do školy,“ uvedl René Živný.

Mapa dálkových cyklotras v ČR

Každá dálková cyklotrasa má své jedno až dvoumístné číslo a takových cyklotras vede Pardubickým krajem celkem sedm. V rámci projektu „Česko jede“ probíhá v současnosti optimalizace vedení dálkových cyklotras v celé České republice.

Základní informace o vyznačených dálkových cyklotrasách vedených Pardubickým krajem:

Eurovelo 4Mezinárodní trasa Eurovelo s číslem 4 (EV4) vede střední Evropou z Německa na Ukrajinu a měří celkem 4000 kilometrů, naším krajem vede cca 64,5 kilometrů, z převážné části v souběhu s dálkovou cyklotrasou číslo 1 a částečně s dálkovou cyklotrasou číslo 16.

Dálková cyklotrasa číslo 1 vede z Prahy do Brna přes Kutnou Horu (zde zákres trasy na Mapy.cz). Na území Pardubického kraje vede cca 55 km a prochází Národním geoparkem Železné hory, Třemošnicí, okolo sečské přehrady, nedaleko souboru lidových staveb Veselý Kopec a Hlinskem

Logo Labská stezka.

Dálková cyklotrasa číslo 2 Labská stezka vede z Vrchlabí až do Hamburku. Na územím Pardubického kraje vede cca 53 km. Trasu můžete projet od pramenů až do Kladrub nad Labem například podle tohoto programu.

Dálková cyklotrasa č. 18 vede z Hlinska do Českých Petrovic/Kamienczyku (CZ/PL), přes ChoceňBrandýs nad Orlicí - Ústí nad OrlicíLetohradŽamberk cca 90 km (zde zákres trasy na Mapy.cz). CT 18 je dobře dostupná vlakem. Část mezi Chocní a Žamberkem je napojena do uzlu Orlického cyklo&in-line království, do hvězdicové sítě cyklostezek s kvalitním asfaltovým povrchem s vyloučením běžné motorové dopravy podél meandrující řeky Tichá Orlice a Třebovky. V Letohradě nezapomeňte navštívit Muzeum řemesel s více než 50 expozicemi.

Cyklotrasa Svitava - logoDálková cyklotrasa číslo 24 Svitava vede z České Třebové do Blanska přes Svitavy a Letovice. CT 24 je dobře dostupná vlakem, na území Pardubického kraje měří cca 47 km, povrch je převážně zpevněný a vede částečně i lesem (zde zákres trasy na Mapy.cz). Řeka Svitava má několik pramenů nacházejících se nedaleko Svitav. V České Třebové stojí za návštěvu Městské muzeum nebo třeba Rotunda Sv. Kateřiny. Ve Svitavách, rodišti Oskara Schindlera, můžete navštívit historické centrum města se spoustou muzeí např. Muzeum Esperanta, nebo rybník Rosnička v rekreačním areálu Brand a u Březové n. S. vystoupat na rozhlednu Járy Cimrmana

V České Třebové se CT 24 propojuje s dálkovou CT 18.

Najdi si svou aktivitu