Dovolená v ČR:CZeCOTTourmapyVýchodní ČechyUNESCOČeská inspiraceAktivní dovolenáJízdní řádyGEOFUN
loading...
Turistický navigátor
Viki
Oficiální turistický portál Pardubického kraje
Oblačno 15°C
počasí

Počasí - Pardubice

18.9. (12:30)
dnes
Oblačno
15°C
19.9.
zítra
Oblačno
15°C/8°C
20.9.
PondělíPolojasno
16°C/4°C
21.9.
ÚterýOblačno
16°C/5°C
Zdroj: Počasí Meteocentrum

Deset let od první ArchiMyšle – letos s novinkami!

31.08.2021

Již v roce 1996 bylo na shromáždění Mezinárodního svazku architektů dohodnuto, že se bude každý rok první říjnové pondělí připomínat jako Světový den architektury. Oslava tohoto důležitého svátku se v Litomyšli koná podeváté pod názvem ArchiMyšl. První ročník se uskutečnil již před deseti lety, ten loňský musel být ze známých důvodů zrušen.    Maratón akcí začíná v pátek 1. října. Věříme, že i tentokrát si z bohaté nabídky vyberete a přidáte se k oslavě svátku architektury a designu.

O páteční rozjezd se postará Městská galerie Litomyšl, která vám od 16:00 hodin vezme na Procházky (s) městem po veřejných prostorách. Od 18:00 hodin se můžete těšit na Procházku Klárou a s panem Stanislavem Vosykou – půjde o mimořádnou prohlídku domu, který město Litomyšl koupilo od Pardubického kraje a jehož historie je velmi zajímavá. Páteční večer si můžete zakončit projekcí animace Metropolia Jakuba Nepraše na kopuli chrámu Nalezení sv. Kříže v 19:30 hodin, úvodní slovo bude mít ředitelka Městské galerie Litomyšl Martina Zuzaňáková. V sobotu dopoledne připraví tato organizace v domě U Rytířů hravý workshop pro rodiny s děti na téma: Navrhněte si svoje město! Hrát si budeme na urbanisty a vytvoříme společně model ideálně fungujícího města!

Sobotní odpoledne bude jako vždy ve znamení komentované projížďky po stavbách moderních architektury v Litomyšli s městskou architektkou Zdeňkou Vydrovou. V ceně jízdenky je i malá svačinka – z kapacitních důvodů doporučujeme registraci v IC předem.    

Na sobotní odpoledne pro vás navíc připravujeme úplnou novinku! Prohlídky s názvem Přezůvky s sebou nás zavedou do několika objektů, které jsou příkladně revitalizovány a nechybí jim prvky moderní architektury. Jejich zvláštností však je to, že se do nich běžně nepodíváte. Budete mít také příležitost zeptat se investorů, jaké jsou výhody zapojení architektů do procesu přestavby. Někde se nám možná podaří získat pro prohlídku i samotné architekty. Na tuto novinku se moc těšíme.

Tradiční pořad Na pivo nejen s architekty proběhne v zámecké jízdárně výjimečně v neděli od 17.30 hodin. Půjde o propojení ArchiMyšle s akcí Dny Václava Havla. Název debaty Michaela Žantovského a jeho hostů je Václav Havel – architektura a urbanismus. Následovat bude inscenace jednoaktovky Václava Havla Protest v podání Divadla na tahu. Dny Václava Havla s podtitulem Dvacet čtyři hodin s Knihovnou Václava Havla aneb Mezi Boštíkem, Horáčkem a Havlem pokračují ještě v pondělí zajímavým programem pro školy. Velmi důležitým bodem programu bude i sobotní slavnostní uvedení knižního vydání kroniky kolektivizace jedné vesnice Jan Boštík: Mladočovské Jericho.

Aktuality z příprav oslavy Světového dne architektury můžete sledovat také na facebooku ArchiMyšle, celý program naleznete i na webu města Litomyšl, případně na plakátovacích plochách.

zdroj: Česká inspirace

Deset let od první ArchiMyšle – letos s novinkami! Deset let od první ArchiMyšle – letos s novinkami! Deset let od první ArchiMyšle – letos s novinkami! Deset let od první ArchiMyšle – letos s novinkami! Deset let od první ArchiMyšle – letos s novinkami! Deset let od první ArchiMyšle – letos s novinkami! Deset let od první ArchiMyšle – letos s novinkami! Deset let od první ArchiMyšle – letos s novinkami! Deset let od první ArchiMyšle – letos s novinkami! Deset let od první ArchiMyšle – letos s novinkami!

Příslušné akce

  • pá 1.10.2021 - po 4.10.2021
košíkArchiMyšl 2021 Litomyšl

Najdi si svou aktivitu

Aktuality

. 16.09.
2021
Jubilejní malířský salon podesáté

Desátý Salon malířů Vysokomýtska začal. Během vernisáže byl pokřtěn oficiální nástěnný kalendář města na rok 2022 s obrazy vystavujících umělců. Velkoformátový nástěnný kalendář vychází u příležitosti...

. 08.09.
2021
Na 74. uměleckém salonu v Poličce vystaví tvorbu 14 umělců regionu

Letošní výtvarný salon tematicky navazuje na loňský – je zaměřen na současné umělce Poličska. Můžete se těšit na výtvarně rozmanitá díla autorů několika generací, kteří se na Poličsku narodili nebo zde...