Dovolená v ČR:CZeCOTTourmapyVýchodní ČechyUNESCOČeská inspiraceAktivní dovolenáJízdní řádyGEOFUN
loading...
Turistický navigátor
Viki
Oficiální turistický portál Pardubického kraje
Déšť 20°C
počasí

Počasí - Pardubice

2.8. (14:38)
dnes
Déšť
20°C
3.8.
zítra
Polojasno
24°C/13°C
4.8.
StředaZataženo
21°C/15°C
5.8.
ČtvrtekDéšť
15°C/14°C
Zdroj: Počasí Meteocentrum

Muzeum v přírodě Vysočina zahájilo svoji návštěvnickou sezonu se zpožděním

14.06.2021

Muzeum v přírodě Vysočina podobně jako ostatní památky v celé republice, zahájilo letošní návštěvnickou sezonu s omezeními až v květnu. Otázkou nadále zůstává, zda a případně jakým způsobem se budou moci konat letní programy. Navíc s ohledem na skutečnost, že jsou omezeny skupinové prohlídky s průvodcem, zůstaly objekty památkové rezervace Betlém uzavřené. Důvodem pro toto rozhodnutí je i situace, která v důsledku zásadní rekonstrukce kanalizace v prostoru Betléma aktuálně panuje. Přesto, že od loňského podzimu zůstaly objekty Muzea v přírodě Vysočina návštěvníkům uzavřené, panoval uvnitř i mezi nimi čilý ruch. Díky významným finančním dotacím bylo možné opatřit novou šindelovou krytinou střechy objektů na Betlémě i na Veselém Kopci. Na Veselém Kopci se navíc podařilo opravit objekt olejny z Damašku včetně nového vodního kola a opravy vlastního technického zařízení sloužícího k pohonu drtících stoup.

Areál na Veselém Kopci si návštěvníci mohou procházet sami. Průvodci jim poskytují informace u jednotlivých objektů. Ve statku z Mokré Lhoty čekají dvě zajímavé výstavy. Výstava s názvem Víte, že… poprvé podrobně představuje jevy, které jsou zapsané na Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury Pardubického kraje. Zájemci se zde například mohou dozvědět, kde mohou o Bílé sobotě potkat průvody s maskou jidáše, jak vypadá Věneček ve Vejvanovicích nebo ve Střemošicích, či proč je východočeské loutkářství tak jedinečné, že se z krajského Seznamu dostalo až na Reprezentativní seznam UNESCO. Druhá výstava je věnovaná výročí zápisu masopustních obchůzek z Hlinecka na světový seznam kulturního dědictví. Poprvé jsou zde vystaveny mnohé dokumenty dokládající vlastní proces přípravy nominace i zápisu samotného. Kromě jiného je zde vystavena i poštovní známka s motivem masopustních masek z Hlinecka. Jejím autorem je významný grafik a malíř Josef Liesler (1912 až 2005). Prohlédnout si je možné i dopisy dokládající okolnosti vzniku této známky. Samozřejmě se návštěvníci dozvědí o obchůzkách a maskách v konkrétních vesnicích, v nichž se tato tradice udržuje.

Věříme, že se Muzeum v přírodě Vysočina bude postupně vracet k běžnému návštěvnickému provozu, i když se vývoj situace a opatření dají v tuto chvíli těžko odhadovat.

Sledujte tedy oficiální webové stránky www.nmvp.cz nebo muzejní facebook www.facebook.com/veselykopechlinsko, kde naleznete aktuální informace.

Muzeum v přírodě Vysočina

Objekty

Muzeum v přírodě Vysočina - Veselý Kopec

Najdi si svou aktivitu

Aktuality

. 30.07.
2021
Letní speciální prohlídky pro děti na zámku v Litomyšli

O letních prázdninách je pro rodiny s dětmi připravena zkrácená prohlídková trasa vybranými interiéry zámku s názvem Letní pozastavení. Je upravena tak, aby bavila především děti, které se mohou ptát na...

. 29.07.
2021
V Poličce zahájí výstavu spontánního umění Marie Janků

V sobotu 7. srpna 2021 bude zahájena výstava obrazů malířky Marie Janků u příležitosti 130. výročí jejího narození. Originalitou, imaginací, zvláštním koloristickým cítěním a ryzím malířským jazykem patří...