Dovolená v ČR:CZeCOTTourmapyVýchodní ČechyJižní MoravaMoravskoslezskoTřeboňskoUNESCOČeská inspiraceAktivní dovolenáJízdní řádyGEOFUN
Přeskočit na obsah stránky
vlajka - Česky vlajka - Deutsch vlajka - English vlajka - Español vlajka - Français vlajka - Italiano vlajka - Nederlands vlajka - Polski vlajka - по-русски
social
Stop Play Hudba:
Oficiální turistický portál Pardubického kraje
Hlavní stránka>Za nevšedními zážitky

Za nevšedními zážitky

Jsou věci, které budete jinde než v Pardubickém kraji hledat jen velmi těžko. Chcete příklady? Tak třeba větší muzeum předválečného opevnění, rozsáhlejší muzeum řemesel nebo proslulejší perník.

Když se ve 30. letech minulého století budovala obranná pohraniční linie, podařilo se dokončit jen pět tzv. tvrzí, nejtěžších a nejrozsáhlejších vojenských objektů. Ve tvrzi Bouda si můžete prohlédnout vůbec největší muzejní expozici československého opevnění. Pokud si pro návštěvu zvolíte poslední srpnový víkend, stanete se svědky tradiční vzpomínkové akce nadšenců vojenské historie zvaná Mobilizace – Cihelna.

Úplně jiné muzeum čeká na vaši návštěvu v Mladějově. Od roku 1918 až do roku 1991 právě sem vozila úzkorozchodná průmyslová dráha suroviny ke zpracování. Železnice dosloužila a přeměnila se v muzeum průmyslových železnic, které se může pochlubit sbírkou více než 30 lokomotiv a několika desítek historických vozů.

Jinou zaniklou součást života kraje můžete poznat v prostorách Muzea řemesel v Letohradě, kde se představují exponáty z více než 40 řemeslných dílen, které fungovaly v letech 1890 – 1930. Součástí komplexu tzv. Nového Dvora je rovněž Společenské centrum, ve kterém si můžete znaveni prohlídkou odpočinout v některé z restaurací.

A teď malý kvíz. Doplňte chybějící: Olomoucké tvarůžky, plzeňské pivo a ? Správně, pardubický perník. Je většinou zdobený a vyrábí se v různých formách - od plochých figurek až po prostorové výrobky, například perníkové chaloupky. Chcete-li vědět víc, vypravte se na hrad. Na Kunětické hoře sídlí Perníkové hejtmanství, je tu muzeum perníku a pohádek „Perníková chaloupka“ a nechybí ani Informační centrum Děda vševěda nebo Pernikářská dílna Ježibaby. Asi nemusíme dodávat, že nejraději tady vidí děti – a nemusí to být jenom Jeníček nebo Mařenka.

Pardubický kraj ale není v gastronomické oblasti jenom perník. Je to taky pivo a slivovice. Zajímavou akcí s několikaletou tradicí jsou Dny Pardubického kraje „Kultura a pivovary“, která putuje po hradech kraje a je spojena s představením místních pivovarů s bohatým kulturním programem. Menší rozsahem, ale nikoli duchem, je akce Biskupické kaléšek probíhající v Biskupcích u Moravské Třebové. Součástí této tradiční ochutnávky pálenek bývá je benefiční dražba vítězných vzorků slivovice.

Komentáře
přidat příspěvek     

Neklikejte na tento odkaz nebo budete zabanovani!