Dovolená v ČR:CZeCOTTourmapyVýchodní ČechyJižní MoravaMoravskoslezskoTřeboňskoUNESCOČeská inspiraceAktivní dovolenáJízdní řádyGEOFUN
Přeskočit na obsah stránky
vlajka - Česky vlajka - Deutsch vlajka - English vlajka - Español vlajka - Français vlajka - Italiano vlajka - Nederlands vlajka - Polski vlajka - по-русски
social
Stop Play Hudba:
Oficiální turistický portál Pardubického kraje
Hlavní stránka>Objevte kouzlo Východních Čech

Objevte kouzlo Východních Čech

Jestliže na svých cestách rádi poznáváte nepoznané a objevujete krásy naší vlasti, přijdete si v Pardubickém kraji na své.

S prohlídkou začněte třeba v Litomyšli, která byla v roce 1999 zařazena na seznam památek Světového kulturního dědictví UNESCO. Zdejší zámek ve stylu italské renesance pocházející ze 16. století patří k nejvýznamnějším památkám u nás. Kromě zámku, který byl později doplněn pozdně barokními prvky, stojí za vidění také velkoryse koncipovaný areál piaristické koleje z poloviny 17. století a bývalý zámecký pivovar. Právě tady se v rodině sládka Františka Smetany narodil v roce 1824 malý Bedřich, pozdější slavný hudební skladatel.

K dalším magnetům kraje nepochybně patří hřebčím v Kladrubech nad Labem, který je zmiňován už v 16. století, kdy mu císař Rudolf II. udělili statut dvorního hřebčína. Tradice plemenného chovu přetrvala dodnes. Kladruby ale nejsou jediným místem kraje, které by milovníci koní měli navštívit. Nesmíme zapomenout ani na hřebčín a muzeum koní ve Slatiňanech a samozřejmě na Pardubice, dějiště jednoho z nejtěžších překážkových dostihů Evropy – Velké pardubické steeplechase České pojišťovny.

Když už budete na Pardubicku, navštivte také Kunětickou horu, nejmladší hrad v Čechách postavený husity a později rozsáhle přestavěný Pernštejny. Dnes už hrad neslouží jako útočiště v dobách ohrožení, ale jako dějiště řady zajímavých kulturních programů, například pravidelných představení Východočeského divadla. Shlédnout v působivé hradní atmosféře např. Večer tříkrálový, Tři mušketýry nebo Noc na Karlštejně, je neopakovatelný zážitek.

Severovýchodní kout kraje, Králicko, nabízí rovněž silné zážitky. Je místem kde můžete obdivovat krásy neporušené přírody třetího nejvyššího pohoří u nás – Králického Sněžníku i významné duchovní památky – Poutního areálu na vrcholu Hory Matky Boží nad městem Králíky. Milovníkům a znalcům přírody asi netřeba připomínat, že v Evropě je jen jedno místo, kde se stýkají povodí Černého, Baltského a Severního moře, a tím je zdejší vrch Klepý.

Naše krátké putování po perlách Pardubického kraje můžeme společně završit na jihu, nedaleko Hlinska, ve známém skanzenu na Veselém Kopci, oficiálně zvaném Soubor lidových staveb Vysočina. Zde můžete vidět přes 40 lidových staveb a postupně tady přibývají další. Pokud byste chtěli vidět více, můžete zamířit také do Dřevíkova, Možděnice, Svobodných Hamrů nebo do Hlinska. Ve zdejší historické čtvrti zvané Betlém si v rekonstruovaných roubených domcích můžete prohlédnout třeba expozici bydlení, navštívit řemeslnické dílny, a putování zakončit ve stylová hospůdce.

Komentáře
Obdiv a kritika Miroslav Košíček 28.12.2006 21:49
- Re: Obdiv a kritika Vít Pechanec 28.12.2006 23:05
dovolenka mojich snov Danuša Meňhartová 15.5.2007 15:02
přidat příspěvek     

Neklikejte na tento odkaz nebo budete zabanovani!