Dovolená v ČR:CZeCOTTourmapyVýchodní ČechyJižní MoravaMoravskoslezskoTřeboňskoUNESCOČeská inspiraceAktivní dovolenáJízdní řádyGEOFUN
Přeskočit na obsah stránky
vlajka - Česky vlajka - Deutsch vlajka - English vlajka - Español vlajka - Français vlajka - Italiano vlajka - Nederlands vlajka - Polski vlajka - по-русски
social
Stop Play Hudba:
Oficiální turistický portál Pardubického kraje
Hlavní stránka>Národní geopark Železné hory

Národní geopark Železné hory

Logo Geoparku Železné hory.Území Národního geoparku Železné hory s plochou 777,5 km2 se nachází na území Pardubického kraje a zasahuje do kraje Vysočina. Rozkládá se mezi Chrudimí na severu a Chotěboří na jihu, Chvaleticemi na severozápadě a Novými Hrady tvořícími východní výspu. Tvoří jej prakticky celé Železné hory, které jsou spíše pahorkatinou s vrcholky jen málo převyšujícími 660 m. n. m. 

Je to ale území tvořené významnými geologickými celky. S trochou nadsázky se dá říct, že geopark spojuje geologii celé České republiky na poměrně malém území, a je jakousi venkovní učebnicí geologie či skládankou, kterou je možné poskládat za velmi krátkou dobu, 2-3 dnů.

Na území geoparku se nachází více než sto významných geotopů, což jsou vědecky i geoturisticky výjimečná lokality, kde lze pozorovat unikátní geovědní jevy. Často jsou zároveň i biotopem, tedy lokalitou, která je osídlena mnoha živými organismy. Geotypy lze rozdělit do pěti kategorií (starohory, plutonity, druhohory, prvhohory, hydrogealogie) podle jejich geovědní příslušnosti. Z toho vychází logo geoparku, které se skládá z pěti desek, které dohromady skládají obraz Železných hor. Více informací o geotopech naleznete na stránkách geoparku.

Turistické možnosti

Železné hory jsou protkány sítí značených turistických a naučných tras, cyklotras a jezdeckých stezek. Na těchto trasách najdete skalnaté útvary, dech beroucí rokle, staré a opuštěné lomy, ale i lomy stále činné. Pohled do jejich útrob pro vás bude jistě nezapomenutelným zážitkem. V Železných horách můžete navštívit řadu dalších zajímavostí, historických památek i tradičních kulturních akcí, které představují tradice a zvyky v dobách minulých i v současnosti. Vydejte se tedy „Historií Země za dva dny“. 

Kde s prohlídkou geoparku začít?

Nejrozsáhlejší ubytovací kapacity, od možnosti stanování v kempech až po ubytování v luxusních hotelech, naleznete v okolí Sečské přehrady, která je v letních měsících ideálním výchozím místem pro podnikání výletů po geoparku. V letních měsících můžete využít i menší vodní plochu přírodního koupaliště Konopáč, u kterého se nachází autokemp.

Vybrané geoturistické cíle

Berlova vápenka - Vápenka Závratec - Třemošnice
Komentáře
přidat příspěvek     

Neklikejte na tento odkaz nebo budete zabanovani!