Dovolená v ČR:CZeCOTTourmapyVýchodní ČechyJižní MoravaMoravskoslezskoTřeboňskoUNESCOČeská inspiraceAktivní dovolenáJízdní řádyGEOFUN
Přeskočit na obsah stránky
vlajka - Česky vlajka - Deutsch vlajka - English vlajka - Español vlajka - Français vlajka - Italiano vlajka - Nederlands vlajka - Polski vlajka - по-русски
social
Stop Play Hudba:
Oficiální turistický portál Pardubického kraje
Hlavní stránka>Kladské pomezí

Kladské pomezí

Velmi zhruba řečeno, turistická oblast Kladské pomezí zabírá území Broumovského výběžku a Náchodska. Kdybychom měli vybrat jedno jediné slovo, kterým by se tento kout České republiky dal charakterizovat, pak by to pravděpodobně byla různorodost. Ode všeho kousek.

V první řadě je to půvabná, kopcovitá krajina se zajímavými údolími. Největší přírodní atrakce tvoří skalní města v Adršpašsko - teplických skalách, na bájné Ostaši a v Broumovských stěnách. V tomto zastrčeném kraji se ale najdou místa ještě zastrčenější a neznámější - například Javoří a Jestřebí hory.

Vezměme architekturu: barokní skvosty v podobě broumovského kláštera nebo kaple Panny Marie Sněžné na Hvězdě v Broumovských stěnách. Lidová secese Dušana Jurkoviče v údolí Metuje v Pekle. Renesanční náměstí v Novém městě nad Metují.

Podívejme se na literární souvislosti - tento kraj je rodištěm Aloise Jiráska, Boženy Němcové, Karla a Josefa Čapkových a také Josefa Škvoreckého. Zámky s pozoruhodnými expozicemi uspokojí především milovníky historie, ojedinělé dřevěné kostelíky a původní selské usedlosti příznivce lidové architektury.

Obdivovatelé vojenských staveb ocení komplex dělostřeleckých pevností z doby před 2. světovou válkou nebo tereziánskou pevnost v Josefově. Kladským pomezím se dá chodit pěšky, je tu vynikající síť cyklostezek, své si tu užijí vodáci, jezdci na koních, fandové agroturistiky, běžkaři, ale v první řadě horolezci nebo obdivovatelé romantických skal.

Pěší turistika

Kladské pomezí je protkáno velmi hustou sítí značených cest, která má dlouhou historii - kdysi se toto území nazývalo Jiráskův kraj a těší se tradičně velkému turistickému zájmu.

Kladské pomezí - logo.Nejoblíbenější trasy vedou například údolím Metuje z Náchoda do Nového Města nad Metují, Babiččiným údolím u Ratibořic a všemi skalními městy. Turistické trasy jsou přirozeně napojeny na systémy značených cest v Orlických horách, na Hradecku a v Krkonoších.

Cykloturistika

Nejpříjemnější cykloturistické trasy vedou údolími řek - například z Olešnice v Orlických horách přes Rokoli a Peklo do Nového Města nad Metují, z Teplic nad Metují do Náchoda nebo podél řeky Stěnavy z Meziměstí do Broumova. Častými cíli cykloturistů jsou Babiččino údolí nebo v létě rybníky Brodský a Špinka u Červeného Kostelce, kde je příjemné koupání. Do oblasti Broumovského výběžku jezdí v létě cyklobusy.

Vodní sporty

Téměř všechny druhy vodních sportů se včetně nejoblíbenějšího windsurfingu dají provozovat na přehradě Rozkoš u České Skalice.

Za příznivého, tedy zvýšeného stavu vody se dá z Teplic nad Metují sjíždět řeka Metuje. Délka sjízdného toku je až po ústí do Labe v Jaroměři 69 km. Skutečnou perlou sjezdu Metuje je zhruba čtyřkilometrový úsek z Pekla do Nového Města nad Metují, kde řeka teče hlubokým a úzkým zalesněným údolím a její obtížnost dosahuje stupně WW II - III.

Turistika na lyžích

Pro běžkaře jsou vhodné terény zejména v Jestřebích horách a v okolí Machova. Při dostatku sněhu jsou oblíbené trasy z hor do nižších poloh s využitím skibusů.

Prezentace měst

Objekty na mapě:

Aktuality RSS.

Archiv starších zpráv

Genius loci i zázračná moc míst Orlických hor i Podorlicka…

. 03.07.2017 Genius loci je latinské slovní spojení znamenající „duch místa“. V římské mytologii byl genius loci duch či bůžek, ochraňující určité místo. V dnešním slovníku má tento obrat spíše význam specifické, tajemné...

Videogalerie

Obce nacházející se v této turistické oblasti

Komentáře
přidat příspěvek     

Neklikejte na tento odkaz nebo budete zabanovani!