Dovolená v ČR:CZeCOTTourmapyVýchodní ČechyJižní MoravaMoravskoslezskoTřeboňskoUNESCOČeská inspiraceAktivní dovolenáJízdní řádyGEOFUN
Přeskočit na obsah stránky
vlajka - Česky vlajka - Deutsch vlajka - English vlajka - Español vlajka - Français vlajka - Italiano vlajka - Nederlands vlajka - Polski vlajka - по-русски
social
Stop Play Hudba:
Oficiální turistický portál Pardubického kraje
Hlavní stránka>Hory nejen Orlické

Hory nejen Orlické

Pardubický kraj a hory? Ale ano, a dokonce hned čtvero různých pohoří! Milovníci pěší turistiky, cykloturisté, vodáci i lyžaři mohou z Pardubic vyrazit do hor v podstatě dvěma směry – na východ nebo na jih.

Pokud se za horami vydáte na východ, jako první vás přivítají Orlické hory, přesněji řečeno jejich jižní okraj v okolí Klášterce nad Orlicí a Kunvaldu. Proslulou přírodní dominantou této oblasti je Zemská brána, romantické údolí vyhloubené při hranici s Polskem ve skalách dravým proudem Divoké Orlice, která se tady znenadání prudce stáčí do vnitrozemí.

Budete-li pokračovat dále východním směrem, dorazíte do třetího nejvyššího pohoří na našem území – Králického Sněžníku, kterému se někdy také přezdívá „Střecha Evropy“. Důvod je zřejmý – na jednom z jeho vrcholů, Klepém, se stýkají hranice tří velkých evropských úmoří – Černého, Baltského a Severního moře. Nejzachovalejší přírodu najdete ve vrcholových partiích Králického Sněžníku, které jsou chráněné jako národní přírodní rezervace.

Jižním směrem od Pardubic leží zbylá dvě pohoří – Železné hory a Žďárské vrchy. Na hlavním hřebeni Železných hor si nenechte ujít národní přírodní rezervaci Lichnice-Kaňkovy hory s rozsáhlými původními bukovými porosty a olšinami. Perlou severního okraje Žďárských vrchů, který zasahuje do Pardubického kraje, je údolí horního toku Chrudimky sahající až k městu Hlinsku.

Komentáře
přidat příspěvek     

Neklikejte na tento odkaz nebo budete zabanovani!