Dovolená v ČR:CZeCOTTourmapyVýchodní ČechyJižní MoravaMoravskoslezskoTřeboňskoUNESCOČeská inspiraceAktivní dovolenáJízdní řádyGEOFUN
Přeskočit na obsah stránky
vlajka - Česky vlajka - Deutsch vlajka - English vlajka - Español vlajka - Français vlajka - Italiano vlajka - Nederlands vlajka - Polski vlajka - по-русски
social
Stop Play Hudba:
Oficiální turistický portál Pardubického kraje
Hlavní stránka>Aktivní dovolená a relaxace

Aktivní dovolená a relaxace

Máte rádi pohyb, sport, aktivní dovolenou? Pak si v Pardubickém kraji určitě vyberete z bohaté nabídky možností.

Začněme u vody. Pro vodáky tu jsou divoké horské bystřiny i poklidnější toky v podhůří. Tak třeba Divoká Orlice uspokojí především příznivce divočejší vody a raftingu, naproti tomu Tichá Orlice nabízí podobně jako unikátním Opatovický kanál spíše poklidnější plavbu. Přes pět set let starý pernštejnský kanál k napájení rybníků vás provede romantickou přírodou Polabí. Pokud byste raději někde u vody chvilku pobyli, pak můžeme doporučit windsurfing a ostatní vodní sporty na přehradách – například Pastvinské nebo Sečské nebo koupání v průzračné vodě bývalých písníků. Opomenout nesmíme ani rybaření, které někteří považují za relaxací, zatímco pro jiné je to téměř adrenalinový sport.

Ostatně totéž lze říci i o cykloturistice. Celý region je protkán mnoha značenými cyklistickými trasami, které se liší svým charakterem a obtížností. Roviny Pardubicka a Chrudimska uspokojí především milovníky poklidných jízd, zatímco trasy stoupající až k vrcholů hornatého Orlicka nenechají chladným srdce žádného bikera. A pokud kopečky raději absolvujete v opačném směru, pak přenechejte dřinu strojům a využijte nabídky sezónních cyklobusů, které vás i s kolem vyvezou až na hřebeny, odkud můžete pohodlně sjíždět dolů.

To už trochu připomíná sjezdové lyžování. K nejvýznamnějším centrům zimní rekreace v Pardubickém kraji patří Čenkovice, Dolní Morava a Jablonné nad Orlicí. Lyžařské areály najdete ale také v oblasti Železných hor a Žďárských vrchů, kde na řadě menších sjezdovek mohou nerušeně trénovat své umění začínající lyžaři i vyznavači snowboardu. Naopak i velmi zkušené a náročné sjezdaře uspokojí černá sjezdovka v areálu pod Svinní horou v Králickém Sněžníku, která je považovaná za vůbec nejprudší v Čechách.

Zmiňme ještě dvě další možnosti aktivního odpočinku, které v posledních letech získávají oblibu – golf a jezdectví. V letech 1997-1999 vznikl v malebném údolí Chrudimky golfový areál, který je jedním z nejpůvabnějších v republice. Zdejší devítijamkové přírodní hřiště je s celkovou délkou 5966 m nejdelší na Českomoravské vysočině a čtvrté nejdelší v ČR. Hřiště najdete mezi Trhovou Kamenicí a skanzenem Veselý Kopec u Hlinska.

Hitem posledních let jsou značené jezdecké stezky, kterých je ve východních Čechách přes 300 km. Určitě to není náhoda, protože málokterý region u nás se může pochlubit tak silnou tradicí chovu koní a jezdectví jako Pardubický kraj. Ostatně jména jako Slatiňany, Kladruby nebo Pardubice hovoří samy za sebe.

Stejně výmluvné je ale také jméno dalšího města – Lázně Bohdaneč. Do zdejšího lázeňského komplexu každoročně zavítá mnoho hostů na relaxační a rekondiční pobyty. Prožít víkend nebo týden v péči zdejších odborníků v překrásném prostředí lázeňského parku, kolonád a míruplné krajiny pernštejnských rybníků láká návštěvníky z celého světa.

Komentáře
přidat příspěvek     

Neklikejte na tento odkaz nebo budete zabanovani!